U dinamičnom okruženju digitalnog doba, mala i srednja preduzeća (SMEs) u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa rastućim izazovima u domeni cyber sigurnosti. Uprkos njihovoj ključnoj ulozi u nacionalnoj ekonomiji, ovim organizacijama često nedostaju resursi, znanje i infrastruktura za efikasnu odbranu od sofisticiranih cyber prijetnji.

Primarni problemi sa kojima se SMEs suočavaju uključuju ograničeno razumijevanje rizika cyber sigurnosti, neadekvatne mjere cyber sigurnosti i nedostatak posvećenog osoblja za cyber sigurnosti. Osim toga, finansijska ograničenja malih i srednjih preduzeća umanjuju mogućnost usvajanje sveobuhvatnih rješenja za cyber sigurnost. Ove ranjivosti ne samo da izlažu mala i srednja preduzeća gubitku podataka, finansijskim gubicima i reputacijskom riziku, već predstavljaju i šire ekonomske i sigurnosne rizike za nacionalni i regionalni digitalni ekosistem.

Štaviše, nedostatak ciljanog obrazovanja o cyber sigurnosti i programa podizanja svijesti za SMEs doprinosi ovoj ranjivosti. Dok velike kompanije mogu imati sredstva za ulaganje u sveobuhvatniju infrastrukturu cyber sigurnosti i obuku, mala i srednja preduzeća se često oslanjaju na osnovne ili zastarjele sigurnosne prakse.

Cilj projekat izrade Vodiča za cyber sigurnost za mala i srednja preduzeća nastoji da se pozabavi ovim izazovima pružajući malim i srednjim preduzećima pristupačne, praktične i relevantne smjernice i resurse za cyber sigurnost. Osnaživanjem malih i srednjih preduzeća sa znanjem i alatima za jačanje njihove zaštite od cyber prijetnji, projekat ima za cilj ublažiti rizik od cyber incidenata, štiteći sama preduzeća ali i šire digitalno okruženje u Bosni i Hercegovini i regiji.

Vodič za cyber sigurnost za mala i srednja preduzeća je nastao u saradnji sa Cranfield University UK. Projekt je podržan sredstvima Vlade Velike Britanije.